Realizace

bytů

Opravy bytů

Ve druhém patře domu čp. 89 byly původně byty majitelů a později, po znárodnění, z nich byly byty nájemní. V mezidobí využívala firma GARANCIA tyto prostory pro školící divizi. ...

V období covidových opatření se školící aktivity přesunuly z velké části především do on-line prostředí.

Také proto se v roce 2021 rozhodli majitelé společnosti, že byty ve 2.patře opraví tak, aby dále sloužily k bydlení formou pronájmu.

Projekt a schvalování úředních náležitostí proběhlo ještě v roce 2021 a v lednu roku 2022 započala firma Milana Slezáka z Lošan bourací a následně stavební práce. Jelikož dům je zapsán jako chráněná kulturní památka, většina prací musela být konzultována a schválena NPÚ a památkovým odborem města.

Hlavní rekonstrukce trvala do června 2022, následovaly pak tříměsíční dokončovací práce, designování bytů a finální úpravy. Všechny tři byty jsou řešeny v retro stylu, aby jejich povaha odrážela historickou povahu domu a zároveň splňovala dnešní designové i technické nároky uživatelů.

Stavebně-technické práce se týkaly nových omítek, stropů i podlah. Vyměněna byla kompletně elektroinstalace, rozvody vody i odpadů. Jako topný prvek se instalovaly kondenzační plynové kotle s ohřevem vody. Tomu předcházelo i vyvložkování komínů. Při rekonstrukci koupelen se pracovalo s obklady a dlažbou v retro stylu, včetně nadstandardních zařizovacích předmětů a doplňků v černé barvě. Kuchyně byly zhotoveny na míru, včetně jídelních stolů nebo ostrůvků tak, aby vyhovovaly vysokým nárokům, především, co se spotřebičů týče. Jako podlahová krytina byl zvolen lepený vinyl pro svoji odolnost a příjemné užitné vlastnosti. Vybavení bytu opravenou klimatizací bylo samozřejmostí, jelikož tato zařízení by již měla patřit téměř ke standardu kvalitního bydlení.

Spolu s opravami ve druhém patře bylo nutno provést i opravy haly s chodbami v přízemí a schodiště, jelikož zub času zapracoval i na těchto prostorech. Spolu s tím se opravil i sklad v zadní části domu, který bude nabídnut nájemníkům jako úložný prostor.

Na podzim roku 2022 se zrealizovala nová fasáda na zadní části domu (fasáda průčelí domu byla odborně restaurována v roce 2017) a průběžně se provádí úpravy a zušlechtění zahrady, nacházející se za domem, aby mohla esteticky podpořit výhled z domu. V roce 2023 doznalo změnu také průčelí domu, kde se díky rozsáhlé rekonstrukci dřevěných výkladců a dveří do domu a obchodů, vylepšil celkový vzhled domu směřující do náměstí.